Przejdź do głównej zawartości

Być KOBIETĄ

Miła, dobra, uczynna, pomocna, radosna na zewnątrz, dla innych z sercem na dłoni, cicha w swojej przydatności i nieabsorbująca. Niewidzialna „dobra wróżka”.


Miała być doceniana za swoje czyny, chwalona że jest tak idealną. Miłość miała uleczać i naprawiać wszystko, a ona miała „być miłością”.

Od wczesnych lat dzieciństwa uczono ją żeby nie złościła się i nie krzyczała, że płacz i krzyk są niewłaściwe. Że inni mają gorzej. Dusiła więc w sobie swoją ekspresyjną naturę i coraz bardziej przestawała być sobie właściwą. Okazywali jej miłość tylko wtedy kiedy była taka jaką chciano ją widzieć.

Głośne zabawy na dworze nie były zbyt mile widziane, lepiej kiedy czytała książki i była obecna w domu. Kiedy rodzice się kłócili, starała się nie wchodzić im w drogę, a potem pocieszała skrzywdzoną mamę. Robiła wszystko by nie być ciężarem, by być choć trochę pomocną.

W szkole była uważana za zdolne i ciche, lecz bardzo wrażliwe dziecko. Już wtedy często płakała. Łzy płynęły za każdym razem kiedy coś ją wzruszyło, zasmuciło, uradowało, a czasem nie wiedziała nawet czemu zaczyna szlochać. Podczas procesu „edukacji” dowiedziała się że ma odpowiadać na pytania, być nieabsorbująca i uczyć się pilnie rzeczy (które jej kompletnie nie interesowały). Być pomocną dla innych i uprzejmą.
Stawała się więc taką jaką chcianą ją widzieć. Posłusznie wykonująca polecenia dorosłych – wszak dorosłym należy się szacunek, dzieci mają być spokojne, zrównoważone i miłe, bo „dzieci i ryby głosu nie mają”. Bywały momenty, kiedy coś w niej w środku wrzeszczało i wyło jak dzikie zwierzątko, czasem ten krzyk wydostawał się na zewnątrz. Zaczęto ją więc nazywać histeryczką.

Miała być niewidoczna i nieabsorbująca. Zatraciła większość swoich granic oraz poczucie tego kim jest. By przetrwać zamknęła się w skorupie swojego świata, chroniąc to co najważniejsze.
Niewyrażony krzyk uwięzionej duszy przerodził się w depresję. Skończyła liceum i rozpoczęła studia, coraz bardziej wyobcowana i żyjąca swoim światem. Zewnętrze było jak sen. Przemijało niczym obraz krajobrazu mijanego pociągiem.

Zaczęli pojawiać się mężczyźni, lecz jej brak granic i uległość spowodowały, że dawała się przekraczać. Nauczyła się że męskość rani i zaczęła trzymać się z daleka od relacji. Ale i tak w końcu spotkała tego, któremu oddała serce. Tak bardzo pragnęła być kochaną. Robiła więc wszystko to, czego dowiedziała się w „byciu właściwą kobietą”. Była miła, dobra, posłuszna, cicha. Gotowała, sprzątała a po jakimś czasie, zaczęła zajmować się piękną parką bliźniaków. Dzieci, mąż i dom, oto co stało się najważniejsze. Starała się być wyrozumiała dla partnera, który tak ciężko pracował. Coraz dłużej i na coraz bardziej ważnych stanowiskach. Zaczęli żyć w innych światach, oddalać się od siebie. Oboje grający role „państwa idealnych”. Tymczasem w środku nich zaczęły budować się gejzery niewypowiedzianych stanów i emocji. Przepis na udane małżeństwo, nie działał. Powoli, wszystkie jej odrzucone części zaczynały dawać o sobie znać, jej dzika natura zaczynała się budzić.

Aż pewnego razu zauroczyła się w interesującym informatyku. Był inny, słuchał jej, rozumiał. Zaczęła snuć plany na przyszłość z nim jako tym, który zastąpi jej męża. Oto ten, który byłby zastępczym ojcem jej dzieci, który opiekowałby się nimi lecz jednocześnie byłby obecny.
Nie zauważyła jak powoli, krok po kroku jest wciągana w grę iluzji i zaprzeczeń. Ukochany zaczął unikać rozmów o przyszłości, aż pewnego dnia dowiedziała się że on ma żonę. Jej świat runął. By poskładać się na nowo. Nie wiedziała kim jest, nie wiedziała co ma zrobić, nie miała się czego chwycić. Wszystko co zewnętrzne rozmywało się jak dym. Nawet kochane przez nią dzieci nie zapewniały jej poczucia stabilności. Dosięgnęła więc tego ukrytego w niej ziarna, tej ochronionej w młodości dzikiej części siebie.

Odkryła tam skarby.
Odkryła że nie musi być miła, dobra i uprzejma. Że może krzyczeć i dziko tańczyć w deszczu, że może śmiać się głośno i zwracać uwagę innych na siebie. Że nie musi dawać wszystkim dostępu do siebie, że może mieć granice i bycie uległą i cichą zabija duszę.
Od momentu kiedy jej świat runął, dusza kobiety zaczęła świecić coraz mocniej i mocniej. Oto ona, w swojej obudzonej tożsamości. Odkryła że całe lata żyła w niewoli przekonań i stereotypów. I odkryła że to nie świat runął, lecz klatka, w której mieszkała.

To historia jedna z wielu. Historia o zatraceniu siebie i odnalezieniu.
By być szczęśliwą, kobieta potrzebuje iść za wewnętrznym głosem. Iść za sobą samą. Odkryć gdzie leżą jej potencjały. Trwanie w utartych schematach kończy się formą obumarcia, letargu, depresją.
Nam, kobietom wpaja się że naszą rolą jest „bycie dobrymi”. Mamy być czystą miłością, wsparciem i zrozumieniem. Dla innych. Często kosztem nas samych. Ponieważ od wczesnych lat dzieciństwa uczą nas braku granic, nie wiemy że możemy być pełne wewnętrznej mocy i mądrości. W procesie socjalizacji zatracamy nasze tożsamości. Nie mamy pełnego dostępu do naszej intuicji, nie mamy kontaktu z duszą. Staramy się sprostać oczekiwaniom społeczeństwa. Kierujemy naszą uwagę nie tam gdzie należy. Zamiast szukać siebie w środku, szukamy na zewnątrz. Wydaje nam się że mądrość i piękno są w świecie zewnętrznym. Odchudzamy się, operujemy krzywe nosy, czytamy książki i idziemy na studia. Ubieramy się stosownie do lat i figury. Wciskamy się w ciasne pudełka, klatki które zamieszkujemy. To z czego są zbudowane to:
przekładanie dobra cudzego ponad swoje, bycie miłą, dobrą, uczynną, pomocną, radosną (często na zewnątrz, w środku jest martwa pustynia), bycie dla innych, kobieta z sercem na dłoni, cicha, przydatna, nieabsorbująca, niewidzialna „dobra wróżka”, uprzejma, empatyczna, niekłótliwa, przyjmująca, piękna by mogła być zdobywana.

Wierzymy światu, że tak ma być. I nie widzimy skarbów ukrytych w nas samych, tego co leży głęboko schowane. Naszej dzikości serca i mocy w nas zamieszkującej. I nie ma dobrych i złych cech, nie trzeba się bać tego, co nam wmówiono, że jest groźne. To co groźne, rozświetlone blaskiem świadomości, staje się naszą obroną, chroni to co w nas delikatne i wrażliwe.
Jesteśmy wolne, pełne mocy i piękna.
Każda z nas.




Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

O mnie

 O MNIE Witaj, jestem Ludmiła i będę Tobie towarzyszyła w Twojej drodze do siebie. W pięknej przestrzeni serca doświadczysz ze mną procesu zmiany, która pozwoli Ci rozwinąć skrzydła. Jestem terapeutą i coachem pracującym holistycznie. Patrzę na osobę, z którą pracuję zarówno w kontekście psychologicznym jak i duchowym. Pracując ze mną dostaniesz przestrzeń do bezpiecznego odczucia tego co do tej pory było ukryte w podświadomości. Towarzyszę w procesie samopoznania w przestrzeni pełnej zrozumienia i empatii. Odczuwam w polu serca wraz z Tobą i pomagam rozpuszczać trudne emocje i traumy. Lata nauki oraz własnego procesu doprowadziły mnie do punktu, w którym pracując z klientem korzystam z wielu metod: psychoterapia transpersonalna Technika Uwalniania Davida R. Hawkinsa praca z Wewnętrznym Dzieckiem praca z energią rodu Cytując jedną z rekomendacji: “Ludmiła – osoba, którą najlepiej opisuje jej własne imię. Trafiłam do Niej kilka miesięcy temu, z polecenia, wynikającego ze spontaniczn...

Referencje

Dziękuję że dzielicie się sobą i mogę poznać Wasze wewnętrzne wszechświaty.  Dziękuję że mogę się od Was uczyć. Dziękuję Wam za waszą ODWAGĘ by zobaczyć siebie. Dziękuję Wam za inspiracje, za poczucie humoru i za Waszą NIEZŁOMNOŚĆ. Dziękuję za Wasze łzy radości i szczęścia, za Wasze łzy smutku i tęsknoty. Dziękuję za Waszą prawdziwość. To zaszczyt Wam towarzyszyć w Waszych procesach. I dziękuję też, że podzieliliście się swoimi opiniami na temat tego jak się Wam ze mną pracuje, lub pracowało. "Anioł nie człowiek. Mila nauczyła mnie bardzo wiele, a to przełożyło się na wspaniałe zmiany w stosunkowo krótkim czasie. Wysoka skuteczność każdej sesji. Polecam z całego serducha." Agnieszka A. "Ludmiła – osoba, którą najlepiej opisuje jej własne imię. Trafiłam do Niej kilka miesięcy temu, z polecenia, wynikającego ze spontanicznej rozmowy. Oczekiwałam dobrej psychoterapii, a otrzymałam znacznie więcej. Więcej na tyle, że trudno jest mi dziś opisać to słowami. Pełne zaufanie ...

eCPR Dialog Reanimacji Emocjonalnej

eCPR czyli  Dialog Reanimacji Emocjonalnej , jest metodą wsparcia emocjonalnego drugiego człowieka doświadczającego kryzysu w sferze osobistej i zawodowej. Autorem eCPR jest psychiatra dr Daniel  Fisher .  Praktykując metodę eCPR głęboko łączymy się poprzez swoje serce z sercem drugiej osoby , pamiętając o tym że stajemy na równi, że nie ma lepszych czy mądrzejszych. Spotykamy się w przestrzeni jak największej uważności, w przestrzeni gdzie nie ma ocen . Bez narzucania rozwiązań, po prostu staramy się poczuć i zrozumieć drugiego człowieka. Nie wchodzimy w role "naprawiacza". Służymy sobie nawzajem i towarzyszymy sobie z szacunkiem bez założeń i bez ocen, że ktoś jest „jakiś”. Jesteśmy z drugim człowiekiem w jego opowieści o nim i współodczuwamy razem z nim. Kiedy połączymy się z drugą osobą i damy jej swoją empatyczną, serdeczną obecność zgodną z zasadami eCPR, dzieje się magia. Następuje wzmocnienie i odnowienie emocjonalne obydwu osób biorących udział w procesie. eCP...