eCPR czyli Dialog Reanimacji Emocjonalnej, jest metodą wsparcia emocjonalnego drugiego człowieka doświadczającego kryzysu w sferze osobistej i zawodowej. Autorem eCPR jest psychiatra dr Daniel Fisher.
Praktykując metodę eCPR głęboko łączymy się poprzez swoje serce z sercem drugiej osoby, pamiętając o tym że stajemy na równi, że nie ma lepszych czy mądrzejszych. Spotykamy się w przestrzeni jak największej uważności, w przestrzeni gdzie nie ma ocen. Bez narzucania rozwiązań, po prostu staramy się poczuć i zrozumieć drugiego człowieka. Nie wchodzimy w role "naprawiacza". Służymy sobie nawzajem i towarzyszymy sobie z szacunkiem bez założeń i bez ocen, że ktoś jest „jakiś”. Jesteśmy z drugim człowiekiem w jego opowieści o nim i współodczuwamy razem z nim.
Kiedy połączymy się z drugą osobą i damy jej swoją empatyczną, serdeczną obecność zgodną z zasadami eCPR, dzieje się magia. Następuje wzmocnienie i odnowienie emocjonalne obydwu osób biorących udział w procesie. eCPR jest nie tyle metodą pracy terapeutycznej, lecz stylem życia.
„Emocjonalna Reanimacja udoskonala komunikację między ludźmi poprzez pogłębienie naszej zdolności do wnikliwego słuchania samych siebie i innych. Osoby zaangażowane w pełne szacunku, budujące, kulturalnie empatyczne relacje są podstawą każdej zdrowej i odpornej społeczności.
Program eCPR pomaga więc w tworzeniu takich wspólnot poprzez zaangażowanie w budowanie autentycznych relacji oraz wiarę w to, że przeżywający kryzys może odzyskać zdrowie dzięki wsparciu społeczności, w której żyje. Program eCPR jest także pierwszym opracowaniem prewencyjnej opieki zdrowotnej, ze względu na skuteczne wspieranie komunikacji międzyludzkiej, poczucia więzi, wzmocnienia, poczucia znaczenia i celu w obrębie społeczności, dzięki czemu zapobiega powstawaniu kryzysu emocjonalnego u członków wspólnoty.
Naszym celem jest rozpowszechnienie idei eCPR w każdej społeczności poprzez jej stosowanie na wszystkich tych poziomach, a tym samym przeniesienie kultury całych społeczności z lęku i izolacji na współczucie i wzajemny szacunek. Terminu eCPR używamy w odniesieniu do pomocy "jeden na jednego" i do ogólnego podejścia."
Komentarze
Prześlij komentarz